Protopsalţii Catedralei Episcopale la hramul Catedralei din Gyula
Miercuri, 07 Decembrie 2016 10:59

DSC 8190Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Nicodim, la hramul Catedralei Episcopale din Gyula au participat şi protopsalţii Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin. Sfânta Liturghie a fost săvârşită de Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul românilor ortodocşi din Ungaria şi Preasfinţitul Părinte Paisie, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei.

După Sfânta Liturghie, protopsalţii noştri au susţinut un concert de colinde. Şi tot cu acest prilej copiii din comunitate au susţinut un frumos program artistic. Un moment aparte a fost cel legat de ridicarea la rangul de arhidiacon a părintelui diacon Emanuel Văduva, unul dintre colaboratorii cei mai apropiaţi ai Preasfinţitului Părinte Siluan.


DSC 8207  DSC 8214  DSC 8226

DSC 8263  DSC 8361  DSC 8308