Programul ,,Micul samarinean milostiv” se desfăşoară în această perioadă în Dr. Tr. Severin
Joi, 20 Decembrie 2007 10:56

          Asociaţia Vasiliada Severin, aflată sub patronajul spiritual al Episcopiei Severinului şi Strehaiei, desfăşoară în această perioadă în şcolile din municipiul Drobeta Turnu Severin programul  ,,Micul samarinean miostiv”.

           Acesta are ca scop colectarea de fonduri şi bunuri pentru ajutorarea copiilor nevoiaşi aflati în evidenţele Biroului de Asistenţă Socială al Episcopiei Severinului şi Strehaiei. 
           Programul se desfăşoară prin intermediul profesorilor de religie care sensibilizează elevii, ca în preajma Crăciunului, să-i ajute pe copiii defavorizaţi, cu anumite cadouri. Astfel, elevii claselor a VII-a A şi a X-a D, ai Colegiului Naţional Traian, îndrumaţi de profesori au iniţiat un proiect în cadrul căruia au oferit daruri celor aproximativ 20 de copii proveniţi din 6 familii aflate în dificultate. Întalnirea dintre cei ce-au daruit şi cei ce au primit a avut loc marţi, 18 decembrie a.c., în sala de şedinţe a Protoieriei Drobeta Nord.

 

           A consemnat Pr. Viorel Vlăducu, consilier mass-media.