Programul hramului 'Sf. Cuvioasa Parascheva' de la Iasi, 11 - 16 octombrie 2007
Publicat de Viorel Ianasi   
Miercuri, 03 Octombrie 2007 03:00
În fiecare an, la 14 octombrie, Biserica Ortodoxã face pomenirea Sfintei Prea Cuvioasei maicii noastre Parascheva. Moastele sfintei se pãstreazã într-o raclã la Catedrala Mitropolitanã ,,Sf. Trei Ierarhi din Iasi”. În fiecare an, la 14 octombrie, Biserica Ortodoxã face pomenirea Sfintei Prea Cuvioasei maicii noastre Parascheva. Moastele sfintei se pãstreazã într-o raclã la Catedrala Mitropolitanã ,,Sf. Trei Ierarhi din Iasi”.Întrucât, an de an, credinciosii din pãrtile Olteniei merg în pelerinaj, cu prilejul acestei sãrbãtori la Iasi, prezentãm în cele ce urmeazã programul hramului 'Sf. Cuvioasa Parascheva' de la Iasi, 11 - 16 octombrie 2007: Joi, 11 octombrie - orele 08.00 - 11.00: slujba de sfintire si Sfanta Liturghie la Catedrala mitropolitana; - orele 11.55: primirea la aeroportul din Iasi a delegatiei din Grecia, cu moastele Sf. Ioan Gura de Aur. Deplasarea la Mitropolie si asezarea moastelor Sf. Ioan Gura de Aur langa moastele Sf. Cuv. Parascheva.  Vineri, 12 octombrie - orele 08.00 - 10.30: pelerinajul 'Calea Sfintilor'; procesiune cu moastele Sfintei Cuvioase Parascheva pe traseul: poarta 'Sf. Gheorghe' a Catedralei mitropolitane, strada 'Crisan', strada 'Sf. Andrei', strada 'Palat', ceremonie in fata Bisericii 'Sf. Nicolae Domnesc'; primirea moastelor Sf. Ioan Gura de Aur aduse de IPS Mitropolit Serafim de Stagon si Meteora - Grecia, continuarea pelerinajului pe B-dul. Stefan cel Mare si Sfant, intrare pe poarta 'Sf. Parascheva' si depunerea moastelor celor doi sfinti pe esplanada Catedralei mitropolitane pentru a fi venerate de catre pelerini; - orele 09.30 - 11.30: Sfanta Liturghie in Catedrala mitropolitana; - orele 19.00 - 22.00: slujba de Priveghere pentru sarbatoarea Aducerea moastelor Sf. Ap. Andrei la Iasi, in Catedrala mitropolitana.  Sâmbãtã, 13 octombrie - orele 09.00 - 12.00: Sfanta Liturghie, in Catedrala mitropolitana; - orele 11.00: sfintirea Bisericii 'Adormirea Maicii Domnului' din cartierul Galata - Iasi; - orele 18.00 - 20.00: concertul 'Cantati Domnului' (editia a IV-a) si expozitie de carte si imagini, la Centrul 'Providenta'; - orele 19.00 - 22.00: slujba de Priveghere (Vecernia, Litia si Utrenia) pentru Duminica, in Catedrala mitropolitana.  Duminicã, 14 octombrie - orele 09.00 - 12.00: Sfanta Liturghie in Catedrala mitropolitana; binecuvantarea pelerinilor; - orele 17.00 - 20.00: slujba de Priveghere a Sf. Ierarh Ioan Gura de Aur (Vecernia, Litia si Utrenia); - orele 18.30: sfintirea Centrului pentru Cercetarea si Evaluarea Medicamentelor 'Antibiotice' - Iasi.  Luni, 15 octombrie - orele 09.30: Simpozionul 'Sf. Ioan Gura de Aur' si binecuvantarea inceputului anului universitar 2007 - 2008, pentru Facultatea de Teologie Ortodoxa 'Dumitru Staniloae' din Iasi, la sala 'Dr. Iustin Moisescu'; - orele 16.00 - 18.00: Vecernia si Litia pentru Sf. Cuv. Parascheva si Sf. Ierarh Ioan Gura de Aur; - dupa inchinarea ultimilor pelerini va avea loc readucerea moastelor Sf. Cuv. Parascheva in Biserica 'Sf. Mare Mucenic Gheorghe' - vechea Catedrala mitropolitana.  Marti, 16 octombrie

- orele 06.45: plecarea din Iasi a delegatiei cu moastele Sfantului Ioan Gura de Aur.