Părintele Macarie Manda de la Mănăstirea Topolniţa a adormit întru Domnul
Miercuri, 23 Ianuarie 2008 16:13

b_153_118_16777215_0___pics_multimedia_luminalina_27ian08_macarie.jpg         În noaptea de 21-22 ianuarie 2008, părintele Macarie Manda, ieromonah la Mănăstirea Topolniţa s-a mutat la cele veşnice. În vârstă de 82 de ani, părintele a fost un duhovnic  iubit de mulţi oameni, îndeosebi de sutele de credincioşi din municipiul Dr. Tr. Severin, care veneau la scaunul de spovedanie.  

          Slujba de înmormântare a fost oficiată în data de 24 ianuarie, de către Prea Sfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, împreună cu un ales sobor de preoţi.

{playerflv}http://www.episcopiaseverinului.ro/video/luminalina/2008/27ian/ll-27ian08-ev4.flv|480|380|#000000|false{/playerflv} 

 

           Date biografice:

           Părintele Macarie s-a născut în data de 24 aprilie 1926 în comuna Coşovenii de Sus, din judeţul Dolj, din părinţii Ion şi Păuna, primind la botez numele Mircea Manda. A lucrat la Întreprinderea Electroputere Craiova, fiind în acelaşi timp şi cântăreţ la mai multe biserici din Craiova. În această perioadă a deprins foarte uşor rânduiala slujbelor religioase. După ce a ieşit la pensie, timp de doi ani, a ajutat la construirea mănăstirii Cârcea-Dolj. A fost astfel apropiat de cinul monahal, dorind să se călugărească. În vara anului 1991, Mircea Manda a sosit la Mânăstirea Topolniţa, unde a fost călugărit de părintele exarh al mănăstirii de atunci, Caliope Giurgescu, primind numele de Macarie. În acelaşi an a fost hirotonit ierodiacon şi apoi ieromonah pe seama Mănăstirii Topolniţa de către Prea Sfinţitul Damaschin Severineanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Craiovei. Între anii 1993-1994, părintele Macarie a fost duhovnic la mănăstirea de maici Târgu-Ogreşti, după care a revenit la Mănăstirea Topolniţa.

 

            Dumnezeu să-l odihnească cu drepţii în împărăţia Sa!.