Preasfinţitul Episcop Nicodim va sluji în parohia Hăţăgel din Eparhia Devei şi Hunedoarei
Vineri, 26 Mai 2017 11:59

 RO HD Hatagel 2015 3Duminica, 28 mai 2017, la Parohia Hăţăgel din Episcopia Devei şi Hunedoarei va avea loc resfinţirea bisericii cu hramul "Duminica Tuturor Sfintilor".

Acest ales moment va fi binecuvântat de prezenţa unui ales sobor de arhierei din care va face parte Presfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, Presfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei şi Presfinţitul Părinte Daniil, Episcop locţiitor al Daciei Felix. Alături le va sta un cinstit sobor de preoţi şi diaconi.
La această biserică s-au facut lucrări ample de restaure a picturii, a acoperişului şi alte lucrări de renovare la interior si exterior. Parohia Hăţăgel este păstorită de Pr. Paroh Dănuţ Ciucur.