Preasfinţitul Nicodim va sluji sâmbătă în parohia Huta din Judeţul Cluj
Publicat de Viorel Ianasi   
Vineri, 12 Mai 2017 11:14

huta mainBiserica “Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din parohia Huta – Chiuieşti, judeţul Cluj va îmbrăca haine de sărbătoare, sâmbătă, 13 mai 2017. Un motiv în plus de bucurie va fi dat de prezenţa în mijlocul credincioşilor a Preasfinţitului Părinte Gurie, fiu al satului. Preasfinţitul Părinte Gurie s-a născut în satul Huta, la 31 decembrie 1968.

 La invitaţia Preasfinţitului Părinte Gurie, soborul slujitor va fost condus de către Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului. Din cinstitul sobor de arhierei vor face parte şi Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Andrei, Episcopul Covasnei şi Harghitei şi Preasfinţitul Siluan, Episcopul Eparhiei Ortodoxe Române din Ungaria.

De asemenea, alături ierarhi, la oficierea Sfintei Liturghii va participa şi un impresionant sobor de preoţi şi diaconi, mulţi dintre ei fiind fii ai satului.