Praznicul Naşterii Domnului
Sâmbătă, 29 Decembrie 2007 11:38

  Marţi, 25 decembrie 2007, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte Naşterea Domnului, Prea Sfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei a slujit Sfânta Liturghie la Paraclisul Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin.

   Încă din zorii zilei, numeroşi credincioşi au venit la Paraclisul Catedralei Episcopale pentru a fi în duh de rugăciune cu Întâistătătorul Episcopiei Severinului şi Strehaiei.

   După rânduiala Sfintei noastre Biserici, în cadrul Sfintei Liturghii, Prea Sfinţitul Părinte Episcop a rostit cuvânt pastoral scris cu prilejul Praznicului Naşterii Domnului.

   La sfârşitul Sfintei Liturghii s-a săvârşit slujba de sfinţire a icoanelor şi a catapetesmei sculptate în lemn de stejar , cu multă osârdie şi măiestrie de către ostenitorii Mănăstirii Topolniţa, în frunte cu P.Cuv. Arhim. Pavel Nicolăescu, stareţul acestei mănăstiri.

   Şi pentru ca bucuria praznicului Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos  să fie deplină, corul Kinonia al Episcopiei Severinului şi Strehaiei, condus de către părintele Arhidiacon Adrian Maziliţa, a susţinut un frumos concert de colinde în prezenţa numeroşilor credincioşi aflaţi în Paraclisul Catedralei Episcopale.

 

 A consemnat Arhid. Ciprian Mocanu, Secretar Eparhial