Pelerinaj de 1 martie la Mănăstirea Topolniţa
Publicat de Viorel Vladucu   
Joi, 02 Martie 2017 06:57

DSC 6340Şi anul acesta, de 1 martie, creştini din localităţile din apropierea mănăstiri Topolniţa au venit în pelerinaj pentru a lua apă sfinţită şi pentru a participa la Sfânta Liturghie arhierească săvârşită de părintele episcop Nicodim.

După Sfânta Liturghie s-a săvârşit o slujbă de pomenire pentru ctitorii mănăstirii și mai apoi slujba aghiasmei celei mici şi Sfântul Maslu, în cadrul cărora s-au citit şi molitfele Sfântului Trifon, pentru îndepărtarea dăunătorilor de la ţarinile dar şi de la seminţele ce urmează a fi semănate de credincioşi acum la început de primăvară.

Această rânduială a fost aşezată imediat după al Doilea Război Mondial, de vrednicul de pomenire, ieromonahul Graţian Rădac, stareţul mănăstirii Topolniţa în perioada 1943-1990.

*

Mănăstirea Topolniţa este o mănăstire de călugări, cu hramul ,,Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul”. Este situată în comuna Izvorul Bârzii judeţul Mehedinţi, la 25 km de Drobeta Turnu Severin.

Prima biserică a mănăstirii a fost zidită, după cum spune tradiţia, de Sfântul Nicodim.


DSC 6351  DSC 6376  DSC 6401