Noul Statut de Organizare şi Funcţionare al Bisericii Ortodoxe Române a fost recunoscut de Guvern
Miercuri, 16 Ianuarie 2008 21:20

În data de 16 ianuarie 2008, noua formă a Statutului de Organizare şi Funcţionare al Bisericii Ortodoxe Române a fost recunoscută de Guvernului României, aşa cum prevede Legea Cultelor intrată în vigoare în ţara noastră la începutul anului trecut.

Statutul reglementează activitatea organismelor centrale şi locale ale Bisericii, astfel încât acestea să se adapteze la necesităţile actuale ale credincioşilor. Este o măsură foarte concretă prin care autonomia unui cult este recunoscută în mod real.

Autonomia cultelor este un principiu constituţional, exprimat şi elaborat în cadrul actualei legi a cultelor, iar faptul că Guvernul recunoaşte Statutul unui cult înseamnă recunoaşterea organizării specifice fiecărui cult în parte.

Autonomia nu trebuie înţeleasă ca separare între Stat şi culte. Autonomia nu presupune separarea, ci dimpotrivă, ea permite cooperarea dintre Stat şi culte, o cooperare în care distincţiile sunt respectate şi asumate corespunzator.

A consemnat Pr. Viorel Vlăducu, consilier mass-media.

Sursa: www.trinitas.ro