Noul an va fi întâmpinat cu rugăciune
Luni, 31 Decembrie 2007 12:25

         În noaptea de Anul Nou vor fi oficiate slujbe de mulţumire în toate bisericile ortodoxe pentru binefacerile din anul care se încheie - 2007, şi slujbe de binecuvântare pentru noul an - 2008. Cu acest prilej, preoţii vor aminti credincioşilor principalele evenimente din viaţa Bisericii petrecute în anul 2007, precum şi planurile pastoral-misionare şi manifestările cultural-filantropice din anul 2008.

         La Paraclisul Catedralei Episcopale din Dr. Tr. Severin sfânta slujbă va fi săvârşită de Prea Sfinţitul Episcop Nicodim. De asemenea, în prima zi a anului, când Sfânta Biserică face prăznuire Sfântului Vasile cel Mare, Prea Sfinţia Sa va săvârşi Sfânta Liturghie tot la acest lăcaş de închinăciune.

 

A consemnat Pr. Viorel Vlăducu, consilier mass-media.