Noi hotărâri ale Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române
Luni, 31 Octombrie 2016 12:52

sinodÎn ziua de 29 octombrie 2016, în Sala Sinodală din Reşedinţa Patriarhală, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a avut loc a doua parte a şedinţei de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în care au fost luate următoarele hotărâri:

 

 

 

 

  • anul 2018 a fost declarat în Patriarhia Română „Anul omagial al unităţii de credinţă şi de neam” şi „Anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918”;
  • a fost aprobată organizarea la Iaşi, în perioada 9‑12 ianuarie 2019, a Conferinţei Asociaţiei Teologice Ortodoxe Internaţionale;
  • au fost semnalate existența și activitatea unor grupări schismatice, pretins ortodoxe, care produc tulburări în parohii. S‑a hotărât ca centrele eparhiale să ia pe plan local măsuri de informare a credincioșilor;
  • a fost evaluată activitatea celor peste 350 de asociații și fundații care funcțio­nează pe plan local cu binecuvântarea ierarhilor locului. Sfântul Sinod a apreciat activitatea acestora, aportul real la viața socială și culturală a credincioșilor și colaborarea strânsă cu Biserica;
  • a fost aprobată publicarea Mineiului şi a Acatistierului Sfinţilor Români;
  • a fost aprobată înscrierea în Calendarul bisericesc al Bisericii Ortodoxe Române a Sfintei Muceniţe Agnia (prăznuită la 21 ianuarie);
  • au fost aprobate mai multe texte liturgice: Slujba Sfântului Antonie de la Iezerul Vâlcii - 23 noiembrie; Acatistul Sfântului Mucenic Iuliu Veteranul - 27 mai; Acatistul Sfinţilor Doctori fără de arginţi Chir şi Ioan - 31 ianuarie şi 28 iunie; Acatistul Sfântului Mucenic Hermes din Bononia - 31 decembrie; Acatistul Sfântului Apostol Timotei - 22 ianuarie; Acatistul Sfinţilor Cuvioşi Daniil şi Misail de la Mănăstirea Turnu - 5 octombrie.

La încheierea lucrărilor ședinței de lucru, membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române au participat la o slujbă de pomenire a celor decedați în urma tragicului incendiu de la Clubul Colectiv din 30 octombrie 2015. (Biroul de presă al Patriarhiei Române)