Mănăstirea Gura Motrului şi-a serbat hramul
Publicat de Viorel Vladucu   
Joi, 14 Octombrie 2010 19:30
altMănăstirea de călugări, Gura Motrului, din judeţul Mehedinţi, şi-a serbat de praznicul Cuvioasei Parascheva, hramul. Mănăstirea se află pe raza comunei Butoieşti şi este condusă de părintele stareţ ieromonah Iacob Rusu.
Sfântul aşezământ monahal este situat la 62 de km est de Drobeta Turnu-Severin şi doar la 10 de Filiaşi. Tradiţia îl aşează ca ctitor pe Sfantul Nicodim, care ridică pe acest loc un schit (sec. XIV). Primul ctitor oficial a fost Harvat, mare logofat al lui Neagoe Basarab între anii 1512-1521.
Biserica actuală a fost construita în 1653, în stil moldovenesc, de Preda Brancoveanu. Pictura dateaza din vremea lui Constantin Brancoveanu.
În ultimii ani, la mănăstire s-au efectuat ample lucrări de restaurare la sfântul locaş.