Liturghia Sfântului Vasile cel Mare în prima zi a anului
Publicat de Viorel Vladucu
Joi, 29 Decembrie 2016 20:23

DSC0060În prima zi a anului, în toate bisericile ortodoxe se va oficia Liturghia Sfântului Vasile cel Mare. Ca formă, aceasta provine din Liturghia Antiohiană, pe care Sfântul Vasile cel Mare a rescris-o în a doua jumătate a secolului al IV-lea. La Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin slujba va fi săvârşită de ierarhul locului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, împreună cu întregul sobor de preoţi şi diaconi ai sfântului lăcaş de cult. În cadrul Sfintei Liturghii va primi hirotonia întru preot părintele arhidiacon Iulian Pruiu, Secretarul Eparhial al Episcopiei Severinului și Strehaiei.

În fiecare an în ziua de 1 ianuarie Biserica noastră prăznuieşte pe lângă Praznicul Tăierii împrejur a Domnului nostru Iisus Hristos şi pe Sfântul Ierarh Vasile cel Mare, Arhiepiscopul din Cezareea Capadociei. De aceea, în această zi, în cinstea Sfântului Vasile cel Mare se săvârşeşte Liturghia care îi poartă numele.

Liturghia Sfântului Vasile cel Mare se săvârşeşte de zece ori pe an: în Ajunul Crăciunului şi în cel al Bobotezei, în ziua de prăznuire a Sfântului Vasile cel Mare, pe 1 ianuarie, în primele cinci duminici din Postul Mare, în Joia Mare şi în Sâmbăta Mare.