La Drobeta Turnu Severin s-a săvârşit o slujbă de pomenire pentru eroii din decembrie 1989
Joi, 22 Decembrie 2016 11:03

CASA-TINERETULUI1Şi în Episcopia Severinului şi Strehaiei s-au săvârşit slujbe de pomenire pentru eroii neamului din decembrie 1989. La monumentul de pe strada Crişan, o slujbă de pomenire a fost săvârşită de către un sobor de preoţi de la Centrul Eparhial.

În toate bisericile şi mănăstirile ortodoxe din ţară şi străinătate ale Patriarhiei Române a fost oficiată joi, 22 decembrie 2016, după Sfânta Liturghie, o slujbă de pomenire a eroilor care s‑au jertfit în decembrie 1989 pentru libertatea, credinţa şi demnitatea poporului român. De asemenea, în zilele de 21, 22 şi 23 decembrie 2016, la cimitirele, monumentele şi troiţele închinate eroilor din decembrie 1989 din întreaga ţară, ierarhi, preoţi şi diaconi vor oficia slujbe de pomenire a celor care şi‑au jertfit viaţa în urmă cu 27 de ani, pentru libertatea poporului român.