La Drobeta Turnu Severin au debutat joi, 1 iunie, lucrările simpozionului internaţional Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate
Publicat de Viorel Ianasi   
Vineri, 02 Iunie 2017 11:17

DSC 0895Organizat cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, prin Sectorul Cultural al Centrului Eparhial, în parteneriat cu Facultatea de Teologie din Craiova, manifestarea reuneşte, până pe 3 iunie, nume sonore ale culturii româneşti contemporane, personalităţi de seamă cu expertiză în diverse domenii ştiinţifice.

Cei peste 75 de invitaţi, printre care se numără şi câţiva ierarhi de frunte ai Bisericii Ortodoxe Române, vor susţine diverse comunicări ce vor fi încorporate în următorul număr al volumului "Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate", editat şi publicat de Editura Didahia a Episcopiei Severinului şi Strehaiei.

Ziua a început cu săvârşirea Sfintei Liturghii arhiereşti de către Preasfințitul Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei și Preasfințitul Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei. A urmat slujba Te Deumului, oficiată în deschiderea lucrărilor la care au luat parte invitaţii simpozionului şi angajaţii Centrului Eparhial.

Cei prezenţi au ascultat apoi cuvântul de binecuvântare și comunicarea Preasfinţitului Nicodim, care a vorbit despre răbdare în scrierile Sfântului Ioan Gură de Aur.

Parintele Episcop a prezentat şi temele generale ce vor fi aduse în discuţie zilele acestea. Astfel, manifestările culturale de la Turnu Severin sunt prilejuite de proclamarea de către Patriarhia Română a anului 2017 ca fiind ,,Anul omagial al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română”. Pe lângă aceste două teme, sunt vizate şi altele cu rezonanţe locale sau naţionale: aniversări de personalităţi, parohii, mănăstiri, localităţi.

Dintre ierarhii Bisericii Ortodoxe Române care susţin în aceste zile comunicări ştiinţifice, amintim pe: Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, Preasfinţitul Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, Preasfinţitul Daniil, Episcop-locţiitor al Episcopiei Daciei Felix, Preasfinţitul Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei şi Preasfinţitul Emilian Lovişteanu, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.
În prima zi a simpozionului a avut loc şi trei lansări de carte, prezentate de Prof. Eugen Petrescu Directorul Centrului de Cercetări Istorice ”Domința Bălașa” al Asociației Naționale Cultul Eroilor ”Regina Maria”. Este vorba despre volumele: Gherasim Cristea(1914-2014) – Documentar Bibliografic; Veniamin Micle – Documentar Biblografic și Istoricu Dinică Ciobotea la 70 de ani.

 

DSC 0891  DSC 0911

 

P.S. Nicodim – Episcopul Severinului și Strehaiei


P.S. Siluan – Episcopul romanilor ortodocși din Ungaria


Pr. Prof. Univ. Dr.Habil. Mihai Himcinschi – Facultatea de Teologie Alba Iulia


Prof. Eugen Petrescu – Directorul Centrului de Cercetări Istorice “Pr. Dumitru Bălașa” al Asociației Naționale Cultul Eroilor “Regina Maria” Râmnicu Vâlcea


Conf.Univ. Dr. Constanțiu Dinulescu – Universitatea din Craiova Facultatea de Stiințe Sociale.