Învierea Domnului la Catedrala din Drobeta Turnu Severin
Vineri, 14 Aprilie 2017 10:05

invierea domnului 2La capătul Triodului şi Postului Mare se află slăvitul Praznic al Învierii Domnului, sărbătoare ce îndreaptă spre Dumnezeu toată suflarea creştinească.

În această perioadă binecuvântată, creştinii se călesc în încercările cele grele ale postului, fac pace cu fraţii întru aceeași credinţă, cultivând cele mai bune gânduri şi fapte ale milei trupeşti şi sufleteşti şi, mai cu seamă, merg la Sfânta Biserică, unde găsesc leac şi alinare tuturor neputinţelor.
Sărbătoarea Învierii Domnului este, totodată, unul dintre hramurile Catedralei episcopale, alături de Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, putătorul de biruință, ocrotitorul Severinului.
În cadrul slujbei de Înviere, care va începe în jurul orei 23.30, se va da citire Pastoralei Preasfinţitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, alături de care va sluji soborul de preoţi şi diaconi ai sfântului lăcaș de închinare. Pastorala se va citi, potrivit rânduielii bisericeşti, în toate bisericile din Mehedinţi.
Dimensiunea muzicală liturgică va fi presărată de cântări deosebite, interpretate de cele două grupuri psaltice ale Catedralei episcopale.
Cei care, din binecuvântate pricini, nu pot participa la Slujba de Înviere, au bucuria şi posibilitatea de a o asculta în transmisiune directă la postul de radio „Lumina”, pe frecvența 90,4 FM.