Întăistătătorul Eparhiei la hramul bisericii Schitul de Sus
Joi, 20 Iulie 2017 06:42

DSC 3564-ssBinecredincioşii creştini mehedinţeni sunt aşteptaţi să participe joi, 20 iulie,  la hramul bisericii Schitul de Sus. Aşezată sub patronajul spiritual al Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul, lăcaşul de închinare va aduna în juru-i mulţime de pelerini veniţi de prin toate părţile judeţului în ziua praznicului slăvitului proroc.Slujba va fi săvârşită de Întâistătătorul Eparhiei Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Nicodim, înconjurat de un sobor de ieromonahi, preoţi şi diaconi.

Piatra de temelie a bisericii cu hramul „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul" a fost pusă în anul 1994, cu binecuvântarea Î.P.S. Acad. Dr. Nestor Vornicescu, Mitropolitul Olterniei, de către Preasfinţitul Părinte Dr. Damaschin Severineanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Craiovei.

Lucrările de construcţie s-au realizat între anii 1994-2004 cu sprijinul Preacuviosului Părinte Arhimandrit Pavel Nicolăescu, stareţul mănăstirii Topolniţa, cu ajutorul enoriaşilor şi al altor donatori.

Pictura sfântului lăcaş de închinare s-a realizat între anii 2004-2012 de către familia pictorilor Lăcrămioara şi Liviu Anton din Bucureşti, în tehnica „fresco", cu sprijinul Primăriei Izvoru Bârzii şi al Secretariatului de Stat pentru Culte.

Biserica de la Schitul de Sus a fost sfinţită pe 26 august 2012, de Mitropolitul Olteniei, ÎPS Părinte Acad. Dr. Irineu.

Invităm aşadar credincioşii mehedinţeni să ia parte şi să se roage la acest moment de aleasă trăire duhovnicească.