În Săptămana Patimilor se săvârşesc slujbe speciale
Luni, 10 Aprilie 2017 08:03

RastignireaÎn această săptămână credincioşii ortodocşi se pregătesc duhovniceşte pentru întâmpinarea slăvitului praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos din morţi.

În timpul care a mai rămas până la acest eveniment care pune capăt Postului Sfintelor Paşti şi aduce bucuria mântuirii, Biserica strămoşească a rânduit o serie de slujbe deosebite prin care toţi cei botezaţi întru Hristos sunt chemaţi la rugăciune, la meditaţie şi la mărturisire.
La Catedrala episcopală din Drobeta-Turnu-Severin, de duminică seara au început a fi săvârşite Deniile din Săptămâna Pătimirilor, în fiecare zi de la ora 18:00. Programul liturgic matinal rămâne, de asemenea, neschimbat, credincioşii putând lua parte zilnic la slujbele oficiate în intervalul orar 06:00-08:00.