Ierarhul nostru va sluji duminică în Catedrala Episcopală din Dr.Tr.Severin
Publicat de Viorel Vladucu   
Joi, 23 Februarie 2017 08:54

Izgonirea-lui-Adam-din-Rai-11În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (a Lăsatului sec de brânză), părintele episcop Nicodim va sluji Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală cu hramurile ,,Învierea Domnului “ şi ,,Sf.M.Mc.Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin.

Dacă Vechiul Adam a fost calea de izgonire, Adam cel Nou este Calea de intrare. Tot Sfântul Apostol Pavel ne asigură asupra acestui adevăr: „Căci de vreme ce printr-un om a venit moartea, tot printr-un om şi învierea morţilor. Căci precum în Adam toţi mor, aşa şi în Hristos toţi vor învia…” (I Cor., 15, 21-22).

Această duminică, cu multe şi adânci semnificaţii, are darul să ne ajute a recapitula succint istoria căderii lui Adam, strămoşul nostru, aşadar motivele pentru care a fost izgonit din Rai. Dar nu numai istoria căderii, ci şi începutul ridicării.