Ierarhul mehedințenilor va sluji la hramul mănăstirii Polovragi
Publicat de Pr. Marian Alin Gigină   
Miercuri, 09 August 2017 13:23

DSC 3879Marţi, 15 august, de marele praznic al Adormirii Maicii Domnului, una dintre cele mai frumoase mănăstiri gorjene, Polovragi, îşi prăznuieşte hramul. Cu acest prilej, ierarhul nostru, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va săvârşi Sfânta Liturghie la cunoscuta vatră monahală.

Ceremoniile religioase vor începe de luni seara, când se va săvârşi slujba de Priveghere, în cadrul căreia se va cânta Prohodul Maicii Domnului, un frumos imn liturgic închinat adormirii sale.

Sfântul aşezământ monahal de la Polovragi este situat la nord-est de Târgu Jiu, pe şoseaua Târgu Jiu – Râmnicu Vâlcea, într-un cadru pitoresc, la poalele muntelui Piatra Polovragilor.

Recentele cercetări istorice stabilesc vechimea mănăstirii Polovragi în jurul anului 1505, ctitori fiind Radu Comisul şi Pătru Spătaru, fiii marelui boier Danciu Zamona.

Biserica mănăstirii Polovragi cu hramul "Adormirea Maicii Domnului" este zidită in stil bizantin, având formă trilobată cu abside laterale. Turla este de formă poligonală, cu firide largi, ornamentate în partea superioară şi acoperită cu tablă, ca şi biserica. Catapeteasma executată din lemn de tei, reprezintă o adevarată capodoperă a vechii sculpturi româneşti, având o bogată ornamentaţie cu împletituri florale. Pridvorul în stil brâncovenesc este spaţios, deschis, susţinut de opt coloane din piatră.

Mănăstirea are şi o colecţie muzeală, ce adăpoşteşte o bogată colecţie de icoane pe lemn şi sticlă, ce provin din secolele al XVIII-lea şi al XIX-lea, precum şi depozitul de carte veche ce cuprinde peste 3000 de volume în limbile română, slavonă şi greacă.