Ierarhul mehedintenilor va fi prezent la Sărbătorirea Sf. Cuv. Mărturisitori Visarion și Sofronie
Joi, 20 Octombrie 2016 10:17

sfintii-ardeleni1Arhiepiscopia Ortodoxă de Alba Iulia, îmbrăcată în haine de sărbătoare, face pomenirea de peste an a Sfinților Cuvioși Mărturisitori Visarion și Sofronie și a Sfântului Mucenic Oprea (21 octombrie), care, în vremuri vitrege, au apărat cu dârzenie Ortodoxia străbună și ființa neamului românesc. La eveniment va fi prezent şi Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei.

Farmecul sărbătorii va fi sporit de prezența, în Catedrala eparhială, a moaștelor Sfântului Ierarh Nicolae, patronul marinarilor, ocrotitorul copiilor, mângâietorul celor săraci și bolnavi și ajutătorul generos al tuturor creștinilor care îl cinstesc după vrednicie.

Cinstitele moaște vor poposi la noi până duminică seara. Pentru a profita de harul evenimentului sacru și de sfințenia prețiosului odor, vă invităm cu dragă inimă să veniți la această sărbătoare și să gustați din izvorul minunilor, ce se revarsă abundent prin acești iubiți sfinți ai creștinătății, prieteni ai lui Hristos (cf. Ioan 15, 14) și ,,casnici ai lui Dumnezeu” (Efeseni 2, 19).

Programul liturgic din perioada 20-23 Octombrie 2016

Joi, 20 octombrie

•ora 17.00 – primirea în faţa Catedralei a raclei cu moaştele Sfântului Ierarh Nicolae, arhiepiscopul Mirelor Lichiei

•ora 17.30 – slujba Privegherii (Vecernia mare cu Litie şi Utrenia)

Vineri, 21 octombrie

•ora 8.30 – Acatistul Sfinţilor Mărturisitori Visarion şi Sofronie şi a Sfântului Mucenic Oprea

•ora 9.30 – Sfânta Liturghie în sobor arhieresc

•ora 18.00 – Vecernia şi Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae

       Sâmbătă, 22 octombrie

•ora 7.00 – Utrenia

•ora 8.00 – Sfânta Liturghie

•ora 9.30 – Parastas pentru cei adormiţi

•ora 18.00 – Vecernia mare şi Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae

       Duminică, 23 octombrie

•ora 8.30 – Utrenia

•ora 10.00 – Sfânta Liturghie

•ora 18.00 – Vecernia şi Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae

•ora 20.00 – plecarea delegaţiei cu sfintele moaşte

În această perioadă, Catedrala va fi deschisă atât timp cât vor fi credincioși care doresc să se închine sfintelor moaște.