Ierarhul mehedinţenilor va sluji la hramul bisericii Grecescu
Publicat de Viorel Vladucu   
Joi, 05 Ianuarie 2017 11:34

DSC 6355Sâmbătă, 7 ianuarie, când Biserica Ortodoxă îl prăznuieşte pe Sfântul Ioan, Înaintemergătorul şi Botezătorul Domnului nostru Iisus Hristos, biserica Grecescu din Drobeta Turnu Severin îşi serbează hramul. La bucuria credincioșilor parohiei va lua parte chiriarhul mehedințenilor, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei. Preasfinția Sa va liturghisi având alături un sobor de preoți și diaconi. Slujba euharistică va începe în jurul orei 09.30.

Biserica Grecescu este ctitorie din anul 1868 a familiei de boieri Ioan şi Ioana Grecescu, care au ridicat şi spitalul din apropiere, care le poartă, de asemenea, numele. La realizarea proiectului, regele Carol I a angajat arhitectul capitalei, urmând ca biserica să se ridice după stilul celei domneşti de la Curtea de Argeş. Valoarea şi frumuseţea acestui locaş religios sunt date şi de pictura interioară, stil neoclasic, creaţie a lui Gheorghe Tătărescu (1872). Biserica a fost sfinţită în 1875, iar în 1884 devenea prima catedrală ortodoxă a oraşului Drobeta Turnu Severin.