Ierarhul mehedinţenilor la hramul mănăstirii Lainici
Joi, 17 Noiembrie 2016 09:05

man. lainiciMănăstirea Lainici îşi sărbătoreşte hramul de praznicul „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului”. Cu acest prilej, credincioşii îl vor avea în mijlocul lor pe Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu şi pe Preasfinţitul Părinte Nicodim, care vor săvârşi Sfânta Liturghie, având alături de un sobor de preoţi şi diaconi. Prăznuirea Intrării în Biserică a Maicii Domnului va aduce la Lainici şi mulţi credincioşi.

Pelerinii care vor trece pragul sfântului aşezământ monahal vor avea ocazia să se reculeagă câteva ceasuri în rugăciune şi să se închine la racla moaştelor Sfântului Irodion, care a fost stareţ al Mănăstirii Lainici. Cei care vin din alte judeţe se arată încântaţi de frumuseţea mănăstirii şi a peisajului.