Hramul parohiei Baloteşti, Protopopiatul Drobeta Turnu Severin Nord
Vineri, 07 Decembrie 2007 01:49

              11%20bal.JPG                     

 Joi, 06 decembrie 2007, Prea Sfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei a slujit Sfânta Liturghie la biserica din parohia Baloteşti cu prilejul prăznuirii Sfântului Ierarh Nicolae, ocrotitorul acestui Sfânt Locaş.  

       După otpustul Sfintei Liturghii Prea Sfinţia Sa,  a oficiat slujba de sfinţire 12bal4.JPGa  noii catapetesme a bisericii acestei parohii. Sfântul  Locaş a devenit neîncăpător pentru numărul de credincioşi veniţi aici, în număr mare pentru a fi în duh de rugăciune împreună cu Întâistătătorul Episcopiei Severinului şi Strehaiei.  De asemenea,  aceştia au trăit clipe de intensă bucurie duhovnicească la sfinţirea catapetesmei deosebit de frumoasă, sculptată cu multă migală în lemn de tei de către P.Cuv. Arhim. Pavel Nicolăescu, stareţul În încheierea slujbei, un grup de copii de la Grădinţa din satul Baloteşti au susţinut un program artistic de poezii şi colinde, preamărind pe Mântuitorul nostru Iisus Hristos, a cărui Naştere din Fecioara Maria o vom prăznui pe 25 decembrie. La rândul său, Prea Sfinţitul Părinte  a binecuvântat pe toţi cei prezenţi în Sfânta Biserică, oferindu-le tuturor câte un dar, conform tradiţiei noastre străbune.
       A consemnat Arhid. Ciprian Mocanu, Secretar Eparhial.