Hramul mănăstirii Vodiţa
Marţi, 06 Septembrie 2016 09:24

IMG 2012090810457Joi, 8 septembrie, cu prilejul sărbătorii ,,Naşterea Maicii Domnului”, Mănăstirea Vodiţa îşi serbează hramul. Sfântul aşezământ monahal este un important monument istoric şi arhitectural oltenesc, fiind cea mai veche ctitorie voievodală atestată documentar. Chemarea tainică a credinței unește sufletele credincioșilor în rugăciune la slujbele oficiate la străvechea vatră monahală, cu ocazia zilei de sărbătoare.

Evenimentul praznicar va începe de miercuri seara, prin săvârşirea Slujbei de priveghere. În dimineaţa zilei de joi, credincioşii sunt poftiţi la un popas duhovnicesc, la Sfânta Liturghie săvârşită de către arhipăstorul plaiurilor mehedinţene, Preasfinţitul Părinte Episcop Nicodim.

Slujirea arhierească va fi plinirea slujirii soborului de preoţi şi diaconi, adunaţi de prin toate colţurile Eparhiei. Cântarea liturgică va fi asigurată de către o parte din membrii corului episcopal Kinonia.

În Episcopia Severinului şi Strehaiei, mănăstirea Vodiţa si alte 13 biserici îşi serbează joi hramul.