Hramul Mãnãstirii Gura Motrului
Publicat de Viorel Ianasi   
Vineri, 12 Octombrie 2007 03:00
Duminicã 14 octombrie, când Biserica Ortodoxã Românã o sãrbãtoreste pe Sfânta Cuvioasã Parascheva, Prea Sfintitul Episcop Nicodim, va sãvârsi Sfânta Liturghie la Mãnãstirea Gura Motrului, care îsi serbeazã hramul. Sfântul asezãmânt monahal este situat la 62 de km est de Drobeta Tumu-Severin. Traditia îl aseazã ca ctitor pe Sfântul Nicodim care a ridicat pe acest loc un schit (sec. XIV). Primul ctitor oficial a fost Harvat, mare logofat al domnitorului Neagoe Basarab, între anii 1512-1521.
Biserica actualã a fost construitã în 1653, în stil moldovenesc, de Preda Brâncoveanu; pictura dateazã din vremea Sfântului Constantin Brâncoveanu.
În prezent mãnãstirea gãzduieste un muzeu cu obiecte religioase: colectii de icoane pe lemn, carte veche si obiecte de cult cu valoare istorica, multe dintre ele fiind donate de Sfântul Constantin Brancoveanu.
Mai multe amãnunte despre aceastã mãnãstire puteti afla de la rubrica mãnãstiri a site-ului www.episcopiaseverinului.ro.
 
A consemnat Pr. Viorel Vlãducu, consilier mass-media.