Hramul Bisericii din Obârşia Cloşani
Luni, 18 Februarie 2008 17:25

Poza%20gen%20ob.%20closani.JPGÎn duminica a XXXIII-a după Rusalii ierarhul nostru a slujit în biserica cu hramul ,,Sfântul Mare Mucenic Teodor Tiron” din comuna Obârşia Cloşani.

Localitatea se găseşte în sudul munţilor Mehedinţi, la distanţa de 15 Km. de oraşul Baia de Aramă şi 46 de km. de oraşul Băile Herculane. Se intră în comună pe drumul Valea Mare, se culminează cu vârfurile domoale de munte cum sunt Furca Apei sau Paharnicul. Tot aici întâlnim Vârful lui Stan 1467 de metri. În acest cadru geografic, acum aproape 400 de ani au venit aici 3 oameni haiduci cu numele de Danciu, Lupu, Micşa şi un altul cu numele de Trăilă din partea Banatului. Localnicii au construit o sfântă biserică, a cărei istorie o cunoaştem din pisania bisericii.

            Actuala Biserică este construită pe locul acelei vechi biserici de lemn, fiind aşezată sub purtarea de grijă a Sfântului Teodor Tiron. Ea s-a început a se zidi în anul 1936 şi s-a sfinţit în anul 1946, pe 15 septembrie, de către Episcopul Atanasie al Râmnicului. Pictura bisericii a fost executată de Gheorghe Bărbulescu Tismana şi Matei Şuţea din Peştişani. Legat de numele acestui sfânt este şi numele lui Tudor Vladimirescu, aşa cum se aminteşte în pisania noii biserici, cel care a fost vătaf de plai al plaiurilor Cloşanilor.

            Biserica s-a ridicat cu multă osteneală, până şi copiii cărau nisip cu traista şi bolovani de munte, după cum povestesc bătrânii care mai trăiesc.

            Din 1946 aici au mai slujit mai mulţi preoţi, dintre care amintim pe părintele Marin Crăciunel, părintele Grigore Fierăscu Gorj, părintele Ion Ordeanu şi părintele Ion Barbu. Actualmente la acestă biserică slujeşte părinteleMarian Bona, originar din Băileşti-Dolj.

{playerflv}http://www.episcopiaseverinului.ro/video/stiri/2008/februarie/_stire-18feb08.flv|480|380|#000000|false{/playerflv}

 


Poza%201%20ob%20cl.JPG

 

poza%202%20ob%20cl.JPG

             

poza%203%20ob%20cl.JPG

poza%204%20ob%20cl.JPG

 

                 A consemnat Pr. Viorel Vlăducu, consilier mass-media.