Praznicul Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena la Mănăstirea Topolnița
Publicat de Viorel Ianasi   
Luni, 22 Mai 2017 07:47

01 DSC 0310De praznicul Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, biserica de lemn a mănăstirii Topolniţa şi-a serbat hramul.

   Cinstirea celor doi sfinţi ai Ortodoxiei în cadrul unei ceremonii liturgice arhiereşti a adunat în bucuria comuniunii numeros popor binecredincios. Sute de pelerini mehedinţeni au înălţat rugăciuni către ocrotitorii sfântului lăcaş de închinare şi au aprins o făclie pentru cei ce s-au mutat la Domnul.

   În lavra ctitorită de Sfântul Nicodim cel Sfinţit de la Tismana sărbătoarea Sfinţilor Împăraţi cei întocmai cu Apostolii a început încă de sâmbătă seara, când a fost săvârşită slujba Vecerniei.

   În ziua hramului, Preasfinţitul Părinte Nicodim a poposit la mănăstirea de lângă apa Topolniţei şi a oficiat Sfânta Liturghie arhierească. Ierarhul locului a avut alături un ales sobor de ieromonahi, preoţi şi diaconi, din care a făcut parte şi părintele arhimandrit Pavel Nicolăescu, stareţul aşezământului monahal. La finalul slujbei, Părintele Episcop a pus la inima celor prezenţi cuvânt de învăţătură şi de binecuvântare.

 

DSC 0343  DSC 0347  DSC 0351  DSC 0369

DSC 0372  DSC 0378  DSC 0380  DSC 0387

DSC 0391