Hram la Catedrala Episcopală din Severin
Publicat de Viorel Ianasi   
Marţi, 18 Aprilie 2017 15:01

DSC 0054

Hramul Catedralei episcopale „Învierea Domnului” şi „Sf. M. Mc. Gheorghe” din municipiul Drobeta Turnu Severin reprezintă pentru clerul şi credincioşii eparhiei mehedințene un prilej de aleasă bucurie duhovnicească.

Anul acesta, hramul celui mai reprezentativ lăcașul de cult din Cetatea Severinului va fi marcat prin oficierea mai multor slujbe religioase.
Miercuri, 19 aprilie, începând cu ora 18:00, la Catedrala episcopală va fi săvârșită Vecernia Mare cu Litie, în cinstea Sf. M. Mc. Gheorghe, ocrotitorul Severinului. Joi, 20 aprilie, credincioșii pot participa la slujba Utreniei și la Sfânta Liturghie arhierească.
La ceremoniile prilejuite de hramul Catedralei episcopale vor participa ierarhii sinodului mitropolitan al Mitropoliei Olteniei dar şi alţi arhierei ai Bisericii Ortodoxe Române.
Dreptslăvitorii creştini severineni şi din localitățile învecinate sunt invitaţi să se roage la ceas de cucernică prăznuire alături de Arhipăstorul lor sufletesc, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, și să primească arhierești binecuvântări.