Hram la catedrala din Deva
Publicat de Viorel Ianasi   
Marţi, 27 Iunie 2017 17:06

deDJoi, 29 iunie 2017, în ziua de prăznuire a Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, Preasfinţitul Episcop Nicodim va face parte din soborul de ierarhi ce va sluji la Catedrala Episcopală din Deva, cu ocazia celui de-al doilea hram al acesteia.

 În perioada 24-29 iunie 2017, cu binecuvântarea și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, are loc cea de-a patra ediție a manifestărilor prilejuite de „Zilele Culturii și Credinței la Deva”.

Dintre manifestările culturale  din cadrul acestui festival amintim: piesa de teatru Mărturisitorii pusă în scenă de membrii companiei teatrale „Civic Art” din București, care a avut loc la Sâmbătă, 24 iunie 2017, Teatrul de Artă din Deva şi spectacol de muzică veche românească susținut de formația „Trei Parale” din București care s-a desfăşurat duminică, 25 iunie, la acelaşi teatru.