Hirotonie de preot pentru Parohia Prejna
Vineri, 18 August 2017 09:44

DSC 7449Duminică, 20 august 2017, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei va săvârși Sfânta Liturghie arhierească la Biserica Sfinții Apostoli Petru și Pavel din satul Gornovița, comuna Balta. În cadrul evenimentului euharistic va avea loc Sfânta Taină a Hirotoniei și instalarea noului preot paroh al Parohiei Prejna în persoana teologului Stoian Marius. Hirotonia întru diacon se va săvârşi sâmbătă, 19 august, la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin.

Tânărul teolog Stoian Marius s-a născut în satul Drăgheşti, comuna Isverna din judeţul Mehedinţi. A absolvit Liceul Teologic din Târgu-Jiu în anul 2004, iar între anii 2004-2008 a urmat cursurile Facultăţii de Teologie din Craiova. Apoi şi-a completat formaţia de teolog prin cursurile de master la Facultatea de Teologie din Arad.

Din anul 2004 şi până în prezent a predat disciplina religie la diferite şcoli din judeţ.