Hirotonie de preot în Duminica a III-a după Rusalii
Publicat de Viorel Ianasi   
Joi, 22 Iunie 2017 10:14

Adormirea20Maicii20DomnuluiLa parohia Bâcleş, din protopopiatul Strehaia, va poposi în Duminica a III-a după Rusalii, Chiriarhul locului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei. Ierarhul mehedinţean va săvârşi aici Sfânta Liturghie şi, cu acest prilej, va adăuga în rândurile preoţilor mehedinţeni un nou slujitor al Sfântului Altar.

După ce a primit treapta diaconiei, Pr. Alexandru Văcaru va fi chemat duminica aceasta la slujirea deplină a lui Hristos, primind pe creştet mâinile arhiereului locului, care îi va dărui harul apostolic al Preoţiei.

Taina Hirotoniei va avea loc în cadrul Sfintei Liturghii, înaintea credincioşilor parohiei Bâcleş, în prezenţa cărora viitorul părinte al comunităţii va rosti solemn mărturisirea de credinţă ortodoxă.

 La finalul Sfintei Liturghii, proaspătul hirotonit va fi instalat oficial ca preot paroh al  bisericii cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”.