Festivalul de datini și tradiții românești “Crăciunul de ieri, Crăciunul de azi”
Publicat de Pr. Marian Alin Gigină   
Marţi, 12 Decembrie 2017 22:48

DSC 0113

Marţi, 12 decembrie 2017, a debutat la Drobeta Turnu Severin, Festivalul de datini și tradiții românești “Crăciunul de ieri, Crăciunul de azi”.

Manifestarea organizată de Episcopia Severinului și Strehaiei, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Mehedinți, se derulează, vreme de două zile, la Centrul Cultural “Sfântul Ioan Gură de Aur” al Episcopiei. Evenimentul este înregistrat în calendarul activităților educative regionale și interjudețene al Ministerului Educației Naționale.

Peste 600 de elevi de la aproximativ 40 de unități de învățământ din Drobeta Turnu Severin şi din judeţul Mehedinţi, însoţiţi de profesorii de religie prezintă diverse programe artistice în fiecare din cele două zile, începând cu ora 15.00.

Îmbrăcaţi în straie populare naţionale, copii de toate vârstele, interpretează colinde şi prezintă scenete având ca subiect tradiţia populară românească şi sărbătoarea Naşterii Domnului. Tinerii colindători interpretează și cântări de stea izvorâte din înţelepciunea şi evlavia poporului binecredincios din toate părţile judeţului, cu melodii care constituie un veritabil patrimoniu imaterial. Pe lângă susţinerea din partea părinţilor şi profesorilor, copiii se bucură şi de susţinerea Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, care va fi prezent în fiecare după amiază alături de elevi.

Înainte de a incepe festivalul de colinde s-a ținut un moment de reculegere pentru regale Mihai I al României și s-a cântat de către cei prezenți ”Veșnica pomenire”.

 

DSC 0063DSC 0065DSC 0076

DSC 0078DSC 0081DSC 0113

DSC 0155DSC 0186DSC 0226

DSC 0256DSC 0258DSC 0275

DSC 0277