Ierarhul nostru participă la hramul Catedralei Episcopale din Deva
Publicat de Viorel Ianasi   
Luni, 04 Decembrie 2017 10:51

devaMiercuri, 6 decembrie, când Biserica Ortodoxă îl prăznuieşte pe Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, Catedrala Episcopală din Deva îşi sărbătoreşte hramul.

La invitaţia Preasfinţitului Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, arhiereul nostru, Părintele Episcop Nicodim va participa la hramul Catedralei Episcopale “Sfântul Ierarh Nicolae” din Deva. Manifestările vor debuta de pe 5 decembrie cu Slujba Vecerniei unită cu Litia.

În ziua prăznuirii Sfântului Ierarh Nicolae, la Catedrala Episcopală din Deva, va fi săvârşită Sfânta Liturghie de un sobor de arhierei, din care va face parte şi Părintele Episcop Nicodim. Răspunsurile la strană vor fi date de grupul psaltic “Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”.