Episcopia Severinului şi Strehaiei desfăşoară în perioada 01 - 03 iunie 2017 Simpozionul Internaţional "Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate"
Marţi, 30 Mai 2017 08:39

Afis Mehedinti 2017-ROAjuns la cea de-a X-a ediţie, evenimentul cultural-ştiinţific este organizat la Drobeta-Turnu-Severin cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului acad. dr. Irineu, Mitropolitul Olteniei şi coordonat de Preasfinţitul conf. univ. dr. Nicodim Nicolăescu, în calitate de cadru didactic la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Craiova.

   În Cetatea Severinului se întâlnesc ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, academicieni şi cadre didactice din învăţământul universitar naţional şi de peste hotare. 

   Deschiderea oficială a lucrărilor simpozionului va avea loc joi, 01 iunie în Aula “Virgil Ogăşanu” a Palatului Culturii “Teodor Costescu” din Drobeta Turnu Severin.

   În deschiderea simpozionului, Preasfinţitul Părinte Nicodim va adresa celor prezenţi un cuvânt de întâmpinare și binecuvântare. Comunicările tematice susţinute de ierarhi ai B.O.R., academicieni şi profesori universitari vor fi publicate într-un volum omagial.

   Înalţi ierarhi ai Bisericii ortdoxe au răspuns invitaţiei ierarhului mehedinţenilor de a lua parte la lucrările simpozionului: Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, Preasfinţitul Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, Preasfinţitul Daniil, Episcop-locţiitor (administrator) al Episcopiei Daciei Felix, şi Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.

   Simpozionul „Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate” este prilejuit de declararea anului 2017 ca “Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului”.