Şedinţa Consiliului Naţional Bisericesc al Bisericii Ortodoxe Române
Luni, 03 Martie 2008 14:20

           Consiliul Naţional Bisericesc al Bisericii Ortodoxe Române se întruneşte în şedinţă de lucru, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, la reşedinţa patriarhală, astăzi, 3 martie a.c.

           Consiliul Naţional Bisericesc este forul administrativ central pentru întreaga activitate a Bisericii şi organul executiv al Sfântului Sinod şi Adunării Naţionale Bisericeşti.

           Consiliul Naţional Bisericesc va analiza şi evalua întreaga activitatea internă şi externă bisericească în anul 2007 sub următoarele aspecte: pastoral-misionar, social-caritativ, viaţă monahală, învăţământ teologic şi religios în şcolile publice, organizatoric, administrativ, cultural, relaţii cu alte culte, relaţii cu românii din jurul graniţelor ţării şi Diaspora, relaţii externe bisericeşti şi ecumenice etc.

 

           Biroul de presă al Patriarhiei Române