Şedinţa Adunării Eparhiale a Episcopiei Severinului şi Strehaiei
Publicat de Eugen Sonei   
Vineri, 08 Februarie 2008 11:22

            Sâmbătă, 09 februarie a.c., la sediul administrativ al Episcopiei Severinului şi Strehaiei va avea loc, începând cu ora 09.30, şedinţa ordinară a Adunării Eparhiale.

           Aceasta va fi precedată de Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, oficiată de PS Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, în prezenţa membrilor Adunării, la Paraclisul Catedralei Episcopale, în construcţie, din Drobeta Turnu Severin, începând cu ora 06.45. În cadrul Sfintei Liturghii va fi hirotonit întru diacon pe seama Catedralei Episcopale tânărul teolog Florin Boncheş, cel care este şi redactor în cadrul postului de radio ,,Lumina" al Episcopiei Severinului şi Strehaiei.

           Adunarea Eparhială va analiza rapoartele de activitate ale sectoarelor Episcopiei pe anul 2007 şi propunerile pe anul 2008, pe care Consiliul Eparhial le-a aprobat şi înaintat acestui for.

           Amintim că Adunarea Eparhială a Episcopiei Severinului şi Strehaiei este organul deliberativ ce are în componenţă 30 de membrii (10 clerici şi 20 laici), de pe raza celor 10 circumscripţii teritoriale din judeţul Mehedinţi.

 

            A consemnat Pr. Viorel Vlăducu, consilier mass-media.