Duminica Sfintei Cruci la Catedrala Episcopala din Drobeta Turnu Severin
Luni, 20 Martie 2017 10:05

DSC 6480În duminica închinată Sfintei Cruci din Sfântul şi Marele Post, ierarhul nostru, părintele episcop Nicodim a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală cu hramurile "Învierea Domnului" şi "Sf. M. Mc. Gheorghe" din Drobeta Turnu-Severin.
Duminica a treia a Sfântului şi Marelui Post al Sfintelor Paşti este închinată Sfintei Cruci, altarul jertfei supreme a Mântuitorului Hristos pentru mântuirea neamului omenesc.

În cuvântul de învățătură de la finalul Sfintei Liturghii Ierarhul nostru Preasfințitul Părinte Nicodim a pus la inimile credincioșilor un cuvânt despre importanța spirituală a Sfintei Cruci și a postului în viata creștinilor.

Sfânta Cruce, Altar de jertfă al Mântuitorului, are trei semnificaţii: obiect sfânt, semn de închinare şi cale/misiune de urmat.
Să ne amintim că la încheierea unor slujbe (otpust) se rosteşte: "Hristos - Adevăratul Dumnezeul nostru, pentru rugăciunile Preacuratei Maicii Sale, cu pu-terea cinstitei şi de viaţă făcătoarei Cruci şi cu ale tuturor sfinţilor, să ne miluiască şi să ne mântuiască…". Înţelegem, astfel, că Hristos ne mântuieşte şi cu puterea Crucii.

Foto: Aurel Gherghinescu

DSC 6477DSC 6483