Douã momente aniversare pentru IPS Pãrinte Mitropolit Teofan
Vineri, 19 Octombrie 2007 23:41
teofan[1].jpgAstãzi, 19 octombrie, Înalt Prea Sfintitul Teofan, Arhiepiscop al Craiovei si Mitropolit al Olteniei, împlineste 48 de ani. La începutul sãptãmânii viitoare, Înaltpreasfintia Sa va trece pragul unui alt moment aniversar: 7 ani de la instalarea ca Arhiepiscop al Craiovei si Mitropolit al Olteniei. În a 3-a zi a unui Octombrie binecuvântat pentru credinciosii olteni de praznicul Sfântului Dimitrie Izvorâtorul de Mir, ocrotitorul Craiovei, în anul mântuirii 2000, IPS Teofan Savu era ales de electoratul Bisericii Ortodoxe Române, prin voia lui Dumnezeu, în scaunul de Întâistãtãtor al Bisericii Ortodoxe din Oltenia, instalarea având loc la 22 octombrie acelasi an. Au trecut de atunci 7 ani.
Douã momente aniversare pe care Înaltpreasfinþia Sa le va petrece, asa cum declara într-un interviu acordat postului de radio Logos al Mitropoliei Olteniei, „dând slavã lui Dumnezeu pentru cele împlinite si cerand iertare pentru cele încã neîmplinite”.
Ne rugãm Prea Bunului Dumnezeu sã dãruiascã Pãrintelui Mitropolit Teofan, ani multi, sãnãtate, si putere de muncã întru pãstorirea credinciosilor din Oltenia!.
 
A consemnat Pr. Viorel Vlãducu, consilier mass-media.