Desfăşurarea şedinţei Adunării Eparhiale
Luni, 11 Februarie 2008 15:03

poza%20gen%20ad%20ep.JPG         În data de 09 februarie, sub preşedenţia PS Episcop Nicodim, la sediul administrativ al Episcopiei Severinului şi Strehaiei, în sala ,,Mitropolit Nestor Vornicescu” a avut loc şedinţa anuală a Adunării Eparhiale.

 

 

{playerflv}http://www.episcopiaseverinului.ro/video/stiri/2008/februarie/_stire-sedintaAdunariiEparhiale-9ian08.flv|480|380|#000000|false{/playerflv}

         Aceasta a debutat cu săvârşirea Sfintei Liturghii şi a unei slujbe de Tedeum la Paraclisul Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin.
Pe ordinea de zi a figurat analizarea şi aprobarea activităţii sectoarelor Eparhiei pe anul 2007, precum şi a propunerilor pe noul an.

         Un moment de referinţă al anului 2007 îl reprezintă data de 26 decembrie, când s-a inaugurat noul sediu administrativ al Episcopiei Severinului şi Strehaiei.
Din cele prezentate amintim următoarele: în Eparhie funcţionează 5 protoierii, 8 aşezăminte monahale, 201 parohii, 135 filii şi 5 paraclise. În anul 2007 au fost hirotoniţi 6 preoţi şi un diacon, două noi lăcaşuri de cult s-au sfinţit şi alte două au început a se zidi iar 7 biserici şi un paraclis au fost resfinţite.

         Pentru anul 2008, Prea Sfinţitul Nicodim a propus înfiinţarea Fundaţiei ,,Vodiţa” pentru susţinerea activităţii culturale, şi, în special, pentru acordarea burselor de studii tinerilor. Pe parcursul anului se va desfăşura un simpozion dedicat arhimandritului Eufrosin Poteca de la mănăstirea Gura Motrului. De asemenea, se vor continua lucrările la Catedrala Episcopală. Din punct de vedere social, se doreşte o impulsionare a activităţilor sociale, atât prin scriere de proiecte dar şi prin susţinerea celor deja existente. 

poza%201%20ad%20ep.JPG

 

poza%202%20ad%20ep.JPG

 

 

            A consemnat Pr. Viorel Vlăducu, consilier mass-media.