De Acoperământul Maicii Domnului este hramul bisericii de la Gârla Mare
Vineri, 30 Septembrie 2016 10:58

generala garla mareCredincioşii comunităţii din parohia Gârla Mare II vor avea parte de o mare bucurie cu prilejul hramului noului locaş de cult din localitate. De sărbătoarea ,,Acoperământul Maicii Domnului”, Sfânta Liturghie va fi săvârşită de un sobor de preoţi.

Demersurile pentru construirea unei noi biserici la Gârla Mare au fost făcute la dorinţa unor credincioşi din parohie, întrucât localitatea este una populată şi întinsă pe o suprafaţă mare, lungimea ei fiind de 7 km. De aceea, unii credincioşi nu puteau să se deplaseze pe distanţe foarte mari, fiind înaintaţi în vârstă.

Lucrările bisericii au început în anul 2007 şi au fost coordonate de părintele Florin Mihai Ispas, actualmente stadiul acestora ajungând la finisările interioare, dorindu-se ca în anul 2017, la împlinirea a 10 ani de la punerea pietrei de temelie, lăcaşul de închinăciune să fie sfinţit.