Crăciunul la Catedrala episcopală din Drobeta Turnu Severin
Duminică, 25 Decembrie 2016 14:39

DSC 9713Crăciunul a fost prăznuit creștinește și pe meleagurile Mehedințiului. La Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către părintele episcop Nicodim care a hirotonit un nou preot pentru Catedrala Episcopală. Este vorba de părintele Antonie Adrian Olarean, cel care a slujit în treapta diaconiei timp de 10 ani.

Părintele Antonie este absolvent la facultății de Teologie dar și al Universității naționale de Muzică din București, fiind membru al corului Kinonia și al grupului folcloric Izvorașul. Ambianţa duhovnicească de rugăciune a fost întreţinută prin răspunsurile date la strană de membrii celor două grupuri psaltice ale Catedralei. La finalul Sfintei Liturghii s-a dat citire tradiţionalei Pastorale de Crăciun a chiriarhului mehedinţean.

La final, noului hirotonit i s-a acordat rangul de iconom stavrofor.

Sărbătoarea şi bucuria comuniunii continuă şi luni, 26 decembrie, în vechea Cetate a Severinului, Episcopia Severinului şi Strehaiei urmând să îşi prăznuiască hramul, „Sf. Cuvios Nicodim cel Sfinţit de la Tismana". La Sfânta Liturghie vor fi prezenți mai mulți ierarhi ai Bisericii noastre.


DSC 9672  DSC 9704  DSC 9737

DSC 9743  DSC 9767  DSC 9795

DSC 9814  DSC 9893  DSC 9917