Corul Kinonia a cântat la Malovăț
Publicat de Pr. Marian Alin Gigină   
Marţi, 12 Decembrie 2017 23:07

DSC 0290Marți 12 decembrie 2017 biserica din comuna mehedințeană Malovăț a găzduit un concert de colinde susținut de corul bărbătesc Kinonia al Episcopiei Severinului și Strehaiei.

Concertul a început la orele 18:00 și a cuprins o serie de colinde psaltice, coral-armonice și la unison. În deschiderea concertului elevii școlii gimnaziale din localitate îndrumați de cadrele didactice au susținut un mini concert de colinde la unison.

 

Biserica din Malovăț are hramul Bunavestire comunitatea fiind păstorită de Pr. Lect. Dr. Alexandru Stănciulescu Bârda din anul 1979.

A devenit deja tradiție ca în preajma sărbătorilor de iarnă corul Kinonia să vestească Nașterea Domnului prin parohiile mehedințene și nu numai.

Anul acesta corul Kinonia susține o serie de concerte în mai multe localități din Mehedinți, dar și în afara județului.

Corul abordează un repertoriu variat de colinde psaltice, coral armonice și la unison colinde din repertoriul clasic, dar și din diferite zone ale țării.

Concertul de colinde din anul 2017, intitulat generic ,,În lăcaşul lui Crăciun" iar următoarele concerte vor fi suţinut după următorul program:

13 decembrie 2017 – Comuna Eşelniţa

17 decembrie 2017 - Mănăstirea Tismana şi Şelimbăr, Judeţul Sibiu

18 decembrie 2017 - Penitenciarul Drobeta Turnu Severin şi Oraşul Baia de Aramă

19 decembrie 2017 – Municipiul Drobeta Turnu Severin

27 decembrie 2017 – Municipiul Orşova, Parohia Orşova-Sud

Corul bărbătesc Kinonia a luat fiinţă în luna august 2005, având ca scop înviorarea vieţii muzicale corale în Drobeta Tr. Severin, spre lauda lui Dumnezeu şi bucuria ascultătorilor.

Corul Kinonia are în componenţa sa corişti angajaţi ai Centrului Eparhial al Episcopiei Severinului şi Strehaiei– clerici şi mireni – studenţi teologi, cântăreţi ai Catedralei Episcopale din Drobeta Tr. Severin, precum şi studenţi ai Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti.

Anual, corul Kinonia susţine concerte în Drobeta Tr. Severin şi în alte localităţi din ţară, cu ocazia celor două mari sărbători – Naşterea şi Învierea Domnului nostru Iisus Hristos, precum şi a altor evenimente culturale.

Acest ansamblu coral abordează un repertoriu variat: creaţii corale religioase, populare şi patriotice, cântece populare autentice din Mehedinţi. Corul Kinonia îşi propune, de asemenea, redescoperirea cântecelor şi a vechilor tradiţii populare şi în mod special a cântului şi repertoriului bisericesc de origine bizantină, prin punerea în valoare a cântărilor psaltice ale marilor protopsalţi români: Macarie Ieromonahul, Anton Pann, Dimitrie Suceveanu, Nectarie Protopsaltul, Amfilohie Iordănescu, Neagu Ionescu, Ioan Zmeu,Victor Ojog etc., dar şi a repertoriului bizantin grecesc.

DSC 0287DSC 0301DSC 0302DSC 0307