Corul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Timişoara va susţine un concert la Orşova
Vineri, 23 Noiembrie 2007 21:54

           În data de 24 noiembrie a.c., PS Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va oficia Sf Liturghie la Mănăstirea Sf Ana din Orsova, iar răspunsurile la strană vor fi date de Corul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Timişoara, care va poposi la sfântul aşezământ monahal la invitaţia Prea Sfinţiei Sale.   

          Cu acest prilej, formaţia corală va susţine un concert de colinde, marcându-se astfel începutul perioadei în care în bisericile şi în casele creştinilor răsună colindul sfânt şi bun. 

          Corul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Timişoara este unul mixt şi este condus de către Pr. Prof. Nicolae Belean, existenţa sa legându-se de începuturile Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Timişoara – anul 1993.

           În această perioadă corul a mai susţinut şi va mai susţine câteva concerte în Episcopia Caransebeşului.

 

           A consemnat Pr. Viorel Vlăducu, consilier mass-media.