Consfătuiri ale profesorilor de religie din Episcopia Severinului şi Strehaiei
Publicat de Viorel Ianasi   
Miercuri, 06 Septembrie 2017 09:48

essJoi, 7 septembrie, în Episcopia Severinului și Strehaiei va avea loc consfătuirea anuală a profesorilor şi a tuturor cadrelor didactice care predau disciplina Religie în unităţile de învăţământ mehedinţene. Evenimentul se va desfășura începând cu orele 11.00, în sala de conferinţe a Hotelului Severin din Drobeta Turnu Severin și va fi moderat de Prof. Dana Săftoiu, Inspector de specialitate din partea Inspectoratului Școlar Județean Mehedinţi și reprezentantul Centrului Eparhial, Consilierul Sectorului Social-Media al Episcopiei Severinului, preotul Necşoiu Cosmin Eftimie.

În cadrul şedinţei vor fi evidenţiate aspecte privind asigurarea aplicării corecte a noilor programe şcolare de gimnaziu pentru religie clasa a V-a; diagnoza procesului educaţional, la religie, pentru anul şcolar 2016-2017 pe centre metodice; priorităţi ale educaţiei pentru anul şcolar 2017-2018; structura portofoliului profesorului de religie, precum şi alte subiecte.