Conferinta preotească de toamnă în Episcopia Severinului si Strehaiei
Publicat de Eugen Sonei   
Joi, 18 Octombrie 2007 12:32

Seria conferintelor preotesti de toamnă în Episcopia Severinului si Strehaiei a început de luni, 15 octombrie, la protopopiatul Drobeta Turnu Severin Sud. Tema conferintei este ,,Preotul – chivernisitor al bunurilor bisericesti” si este sustinută în toate protoieriile de părintele consilier economic Mihai Zorilă, lucrările fiind prezidate de Prea Sfintitul Episcop Nicodim. La toate protoieriile, conferinta este precedată de Sfânta si Dumnezeiasca Liturghie săvârsită de PS Nicodim.
Cea de-a doua conferintă preotească de toamnă se desfăsoară astăzi, 18 octombrie, în protopopiatul Baia de Aramă. La Strehaia, conferinta se va desfăsura în data de 25 octombrie, la Vânju Mare în data de 29 octombrie, iar în data de 31 octombrie, va avea loc ultima conferintă preotească, la protopopiatul Drobeta Turnu Severin Nord.

A consemnat Pr. Iulian Nedelcu, consilier cultural.