Concert al corului Kinonia
Luni, 07 Noiembrie 2016 13:37

Palatul CulturiiMajestatea Sa Relegele Mihai va fi omagiat la Drobeta Turnu Severin, cu ocazia aniversării zilei de naştere. Reprezentanţii Alianţei Naţionale pentru Restaurarea Monarhiei, filiala Mehedinţi, au organizat un eveniment cultural de excepţie, ce va avea loc în Sala ,,Virgil Ogăşanu” a Palatului Culturii ,,Teodor Costescu”. Au răspuns invitaţiei şi reprezentanţi ai autorităţilor publice locale. Cu acest prilej, corul ,,Kinonia” al Episcopiei Severinului şi Strehaiei va susţine un concert de cântece patriotice.

 

Evenimentul va fi oferit în cinstea aniversării a 95 de ani a Majestăţii Sale Regelui Mihai.

*

Regele Mihai este ultimul monarh al României şi unul dintre puţinii şefi de stat, în viaţă, din timpul celui de-al doilea război mondial. S-a născut la 25 octombrie 1921, la Sinaia şi este fiul Regelui Carol al II-lea şi al Reginei Elena. Din partea tatălui este nepot al Regelui Ferdinand Iși al Reginei Maria, iar din partea mamei, nepot al Regelui Constantin al Greciei. Astfel, Mihai al României este descendentul celor mai importante familii regale și imperiale ale Europei, printre ele numărându-se familiile regale britanică, rusă și habsburgică, strămoși direcți ai săi fiind țarii Nicolae își Alexandru al II-lea al Rusiei, regina Victoria a Marii Britanii, împărați Habsburgi, regi ai Prusiei, Portugaliei. Este stră-strănepot al reginei Victoria a Marii Britanii,atât pe filieră maternă, cât și paternă. Este văr de gradul trei al reginei Elisabeta a II-a a Marii Britanii. Regele Mihai a domnit în două rânduri, între 20 iulie 1927 și 8 iunie 1930, precum și între 6 septembrie 1940 și 30 decembrie 1947. La această din urmă dată, a fost obligat de comunişti să abdice şi a fost alungat din ţară. Anul acesta, la 25 octombrie, Majestatea Sa Regele Mihai împlineşte venerabila vârstă de 95 de ani.