Coferinţă pastoral-misionară dedicată patriarhului Iustinian Marina şi apărătorilor Ortodoxiei
Vineri, 05 Mai 2017 00:00

Justinian PatriarhulAula Virgil Ogăşanu a Palatului Culturii Theodor Costescu din Drobeta Turnu Severin a găzduit Joi, 4 mai 2017, începând cu ora 17:30, conferința pastoral-misionară de primăvară-vară a preoţilor din Episcopia Severinului şi Strehaiei.

    Acestă conferinţă cu tema Justinian Marina – un patriarh providenţial, este prilejuită de Anul omagial al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română, potrivit hotărârii Sfântului Sinod al BOR, și a fost susţinută de Presfinţitul Părinte Nicodim, episcopul Severinului şi Strehaiei.

   În cea de-a doua parte a evenimentului am avut privilegiul de a viziona sceneta Mărturisitorii, o dramatizare dedicată Patriarhului Iustinian Marina şi apărătorilor Ortodoxiei din periaoda sumbră a comunismului, în interpretarea Companiei de Teatru Civic Art CvM din Bucureşti.