Cercuri de religie în Eparhia Severinului şi Strehaiei
Joi, 08 Decembrie 2016 11:12

Manual religieCercuri pedagogice la disciplina Religie, pentru semestrul I din anul şcolar 2016 – 2017 la clasele de gimnaziu şi de liceu, se desfăşoară în Eparhia Severinului şi Strehaiei în zilele de 8 şi 9 decembrie. Profesorii de religie care predau la gimnaziu s-au întâlnit astăzi, la Şcoala Gimnazială nr. 7 din Drobeta Turnu Severin, urmând ca vineri, 9 decembrie, Colegiul “Ion Ştefan Paulian” din Drobeta Turnu Severin să găzduiască, tot de la ora 11.00, întâlnirea cadrelor didactice ce predau religia la liceu.    

Cu acest prilej vor fi evaluate activităţile din cadrul parteneriatului şcoală-biserică, vor avea loc discuţii deschise despre impactul şi importanţa activităţilor exatraşcolare în procesul educaţional religios-moral al elevilor şi vor fi date exemple de bună practică. Parteneriatul scoală-biserică nu este o noutate în Episcopia Severinului şi Strehaiei, el a funcţionat bine si până în prezent, dar se doreşte ca în perioada următoare să aibă loc o intensificare a lui, organizându-se mai multe întâlniri între preoţii parohi şi profesorii de religie.