Calendarul creştin-ortodox pentru anul 2017 a fost tipărit
Vineri, 11 Noiembrie 2016 14:12

calendar-ortodox-249x3001Calendarul creştin-ortodox 2017 format foaie de perete şi agendă mică editat de Episcopia Severinului şi Strehaiei, a fost tipărit şi poate fi achiziționat de la orice biserică din cuprinsul judeţului Mehedinţi.

Calendarul bisericesc tip foaie de perete cuprinde calendaristica pentru anul 2017 şi rânduieli bisericeşti aprobate de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, potrivit articolului 164 din Statutul pentru Organizarea şi funcţionarea Bisericii Ortodoxe Române; printre informaţiile utile redate se numără: durata exactă a posturilor şi indicarea celorlalte zile de post în 2017, zilele în care nu se săvârşeşte Sfânta Liturghie (zile aliturgice) şi zile cu Liturghie diferită în 2017, zilele în care nu se săvârșesc parastase în 2017, zilele în care nu se fac nunţi în anii 2017 şi 2018, alte zile şi date mai importante, sărbători bisericeşti naţionale, zile şi sărbători legale în care nu se lucrează. Calendarul bisericesc tip agendă cuprinde, în plus faţă de calendarul tip foaie de perete, Rugăciunile începătoare şi datele de contact ale preoţilor din cuprinsul Eparhiei Severinului şi Strehaiei.

Doar calendarele publicate de eparhiile din cuprinsul Patriarhiei Române conțin calendaristica, rânduielile bisericeşti și informațiile privind posturile de peste an și zilele în care nu se fac nunți și parastase aprobate de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române și aflate în uz în bisericile și mănăstirile din România.